
Drezura se skládá z pohybů, které provádí kůň pod dohledem jezdce. Drezura je nyní velmi oblíbeným sportem, ale původně se tyto prvky používaly k výcviku kavalerie (jízdního vojska).
Něco z historie drezury
Již ve 4.století p.n.l. řek Xenofont napsal knihu o přiježďování koní. Před tím se větší zájem upínal k výcviku koní do zápřahu než k ježdění.
V 16.století řada vynikajících evropských jezdců položilazáklady klasického ježdění a přiježďování, jak je známe dnes. Cílem těchto prvních chovatelů bylo zlepšit lehkost a rovnováhu koně. Většina práce spočívala ve výcviku ze země na dlouhé lonži, takže kůň se učil pohybu, aniž by mu v tom jezdec vadil. Teprve pak se učil jezdec tomu, aby nebyl při jízdě příliš na obtíž.
Zájem o drezuru vrcholil v následujících stoletích. Ve Velké Británii byl větší zájem o honební a terení ježdění, které se dnes naopak dostalo na okraj zájmu. Koně skákali přes všechno, co se jim dostalo do cesty, buďto proto, že byli přirozeně odvážní, nebo že jejich jezdci dovedli použít natolik brutálních prostředků, že dosáhli svého. Drezuře neboli vysoké škole se jen vysmívali. Je typické, že namísto dobrého vlivu se špatný, v tomto případě britský případ rozlišil po napoleonských válkách i do Francie a zájem o drezuru dočasně upadl i ve Francii. 19.století bylo svědkem oživení zájmu o drezuru v Evropě. Principy vytvořené před stoletími byly přejaty a zdokonaleny, ale základní požadavky volného posunu vpřed, pružnosti, poslušnosti a lehkosti předku zůstaly a jsou cílem i dnešních drezurních jezdců. V mnoha jiných částech světa, jako je Amerika, Argentina, Afrika, Nový Zéland, Austrálie se kůň i nadále používal především k tahu nebo k ovládání a nahánění velkých stád dobytka. Ale vliv velkých jezdeckých mistrů, zvláště ze Španělské školy ve Vídni a Cadre Noir ve Francii, se rozšířil po celém světě, dokud se drezura nestala skutečně mezinárodním sportem a vášní mnoha jezdců.
Stupně drezury
Soutěžní úlohy jsou rozděleny do několika rovin.
Přípravná - je nejjednodušší a obsahuje základní chody: volný krok na dlouhé otěži, klus a cval na kruhu o průměru 20m. Jsou zde i přechody neboli změny chodu
Nováčkovská -obsahujeježdění v kruhu o průměru 15m a prodloužený klus. Kůň chodí v půlkruzích o průměru 3-5m. Od této úrovně se obtížnost přechodů zvyšuje.
Základní -obsahuje kruhy v klusu, středním klusu a prodlouženém kroku o průměru 10m. Kruhy o průměru 15m se provádějí ve cvalu, kontracvalu a středním cvalu.
Střední -obsahuje sebraný krok, klus a cval, kruhy o průměru 8m v klusu, kontracval, poloviční překrok v klusu a couvání v kroku.
Pokročilá -obsahuje poloviční překrok v klusu, cval s letmými přeskoky, poloviční piruety ve cvalu a čtyřdobé letmé přeskoky.
Drezura jako soutěžní sport
- je olympijským sportem
- je řízena Mezinárodní jezdeckou federací (FEI)
- drezurní úlohy se dělí na: mezinárodně uznávané a na národní (vytváří si každá země)
- drezurní obdélník: do stupně ,,L" - 20 x 40m, vyšší stupně - 20 x 60m
Známkování při soutěžích
Známky se udělují každé úloze zvlášť:
10 - vynikající
9 - velmi dobrý
8 - dobrý
7 - docela dobrý
6 - uspokojivý
5 - dostačující
4 - nedostačující
3 - poměrně špatný
2 - špatný
1 - velmi špatný
0 - nesplnil
- Nedostatky, které jsou nízko hodnoceny: křivý kůň, nesprávný chod, nepravidelnost, ztráta rytmu, kůň nepříjímá udidlo, ztráta rovnováhy, ztráta kmihu, ztuhlé pohyby, neuposlechnutí jezdcových pomůcek.